Köyümüzün İklim ve Bitki Örtüsü

İKLİM; Köyümüzün, İç Anadolu Bölgesi'nde bulunduğundan dolayı tamamen İç Anadolu step iklimi özelliklerini taşır. Genel olarak, yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve kar yağışlıdır. İlkbahar mevsimi kısa, sonbahar mevsimi ise uzun sürer. En sıcak aylar, Temmuz ve Ağustos ayları olurken, en soğuk ayları ise Ocak ve Şubat aylarıdır.

BASINÇ DURUMU; Çorum İlimiz gibi köyümüz de Asor ve Sibirya Antisiklon'u ile Türkiye'deki yerel hava depresyonları etki yapmaktadır. Bu bakımdan basıncını da mevsimlere göre incelemek gerekmektedir. Yaz Mevsimi: Asor Antisiklonu'nun kuzeye yönelmesi neticesinde Karadeniz'den alçak basınç (Siklon) alanı teşekkül eden İç Anadolu'ya doğru kuzeydoğu yönünden (Poyraz) adını verdiğimiz rüzgar esmektedir. Poyraz rüzgarı Mayıs sonunda başlar, Ekim ayına kadar devam eder. Bilhassa öğleden sonra başlar ve gece saat 21-22'ye kadar devam eder.

Poyraz rüzgarının çiftçinin bağ, bahçe ve sebzelerine çok faydası vardır. Çünkü bu rüzgarın içinde bir miktar nem bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı aynı zamanda serindir de. Yaz mevsiminde bazen de içinde nem olmadığı gibi sıcak kavurucu özellikte İç Anadolu'dan gelen rüzgar eser. Buna halk ''Ters Yel''der. Bu rüzgar estiğinde süt halinde olan ürünler çok zarar görür. Çünkü bu rüzgar ürünün özleşmesini önler. Bu nemsiz ve kuru sıcak rüzgar yerel hava deprasyonu sonucu oluşan bir çeşit sam yelidir. Bu rüzgar estiğinde bitkilerin özleşmesini önlediği gibi bitkileri yakar kurutur.

Kış Mevsimi; Türkiye'nin olduğu gibi, köyümüz de, Sibirya Antisiklonu'nun etkisi altına girmektedir. Kışın en çok Yıldızdan esen, Yıldız Rüzgarı çok şiddetli dondurucu soğuklara sebep olur. Hava güneşli ve berrak olmasına karşılık yinede dondurucu soğuklar görülmeye devam eder.

Kışın her taraf karla kaplanır. Zaman zaman köylerin yolları kar nedeniyle birbirleriyle ve ilçe ile de ulaşıma kapanır. Bazen de İlçenin kar yağışı yüzünden çevre il ve ,ilçelerle ulaşıma kapandığı da görülür. Kışın yağan kar yeraltı sularını zenginleştirmesinin yanı sıra gölleri,göletleri ve barajları da doldurur.

İlkbahar Mevsimi;  Bu mevsimde yurdumuzun her tarafı genel olarak yavaş yavaş Asor Antisiklonu tesiri altına girmeye başlayacağından Türkiye'mize paralel olarak köyümüz de (Lodos) rüzgarı güney batıdan esmeye başlar. Bu rüzgar bol miktarda yağış getirir. Bu rüzgarın esmesiyle bol yağışta getirdiğinden, köyümüz yağışını en çok bu mevsimde alır.

Bu mevsimde karların erimesi ve bol miktarda yağışların yağması ile su yatakları olan dereler, göller, göletler ve barajlar su ile dolup taşar. Bilhassa bu mevsimde yerel hava depresyonu olarak meydana gelen hava değişikliklerinde halk arasında söylenen (Kırk İkindi) adı verilen sağanak yağışlar başlar. Bu yağışlarla şiddetli gök gürültüsü, yıldırım düşmesi, dolu tehlikesi ve sel felaketleri de görülür. Bazen bu yağışlar çiftçilere çok zararda verir.

Sonbahar Mevsimi; Bu mevsimde Asor Antisiklonu tesirini kaybettiğinden dolayı yazın devam eden "Poyraz" rüzgarı esmez. Bu mevsim aynı zamanda ilçenin en sakin mevsimidir. Bu mevsim Eylül ayından, Ekim ayı sonlarına hatta bazı yıllar kasım ayı sonuna kadar devam eder. Halk dilinde bu aylara ''soğuk'' aylar da denir. Bu mevsimde her taraf sararır, ağaçlar yapraklarını döker, sıcak havalar yavaş yavaş yerini soğuk havalara bırakır. Böylece doğa kış uykusuna yatar.

SICAKLIK; Köyümüzde Karadeniz Bölgesi iklimi ile İç Anadolu Bölgesi iklimi arasında geçiş bölgesinde yer aldığından iklim bakımından mevsimlerde farklılıklar görülür. 2001 yılının temmuz-ağustos ayları ortalama en yüksek sıcaklığı 40- 45 derece civarında olduğu, yine 2001 yılının ocak - şubat aylarında ortalama en düşük sıcaklığın ise sıfırın altında 13-18 derece olduğu görülmüştür.

YAĞIŞLAR; Köyümüz, basınç durumunda açıklandığı gibi yağış bakımından çok değişik karakter gösterir. En fazla yağış miktarını ilkbahar mevsiminde alırken, en az yağış miktarını da yaz mevsiminde alır. Ortalama olarak yıllık yağış miktarı 366.1 mm. dir.

BİTKİ ÖRTÜSÜ; Köyümüz doğal bitki topluluğu bakımından çok fakirdir. Ormanların oranı ancak yaklaşık olarak % 7'dir. Bu oranın az oluşunun en önemli nedeni ise tarihi süreçtir diyebiliriz. Türkiye'mizin en eski medeniyet merkezi oluşundan bu günümüze kadar geçen zaman dilimi içerisinde,rahatlıkla söyleyebiliriz ki, ormanlarımızın yok olmasında, türlü işler için türlü sebeplerle kesilmesinin rolü büyüktür.

BİTKİ TOPLULUKLARI ÇİZELGESİ; Köyümüzde geniş, büyük ve gür ormanlara rastlamak mümkün değildir. Ancak köylerde, koru olarak yasaklanıp, kesilmeyen küçük ağaç topluluklarını görmek mümkündür. Bu koruluk alanlardaki ağaç topluluklarını genellikle meşe ağaçları oluşturmaktadır. Köyümüzün iklimi zaten tamamen bir İç Anadolu iklimi özelliğini göstermektedir. Bu iklime paralel olarak yüksek tepeler ve iç kesim ise bitki örtüsü bakımından genellikle step bitki çeşidi ile örtülüdür. İlkbahar yağmurları ile her taraf yemyeşil olan yer yüzü, yaz sıcaklarının başlaması ve yağışların son derece azalması yüzünden her taraf sapsarı bir hal alır.

MEŞELİK VE KORULUKLAR; 2.000 dönümlük meşe ormanıdır. Köyümüzün kuzeyindeki alandadır..

Çorum İli, Alaca İlçesi, Değirmendere Köyü ile ilgi bilgiler..
www.degirmenderekoyu.org
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır. Site içerisindeki resimler, yazılar kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka sitelere, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz, internet ortamında ya da başka biçimde alenileştirilemez, basılıp çoğaltılamaz. © 2006 - 2022